Tuesday, March 17, 2009

Kriz, İşsizlik, İşsizlik Sigortası, Şu, Bu ...

Son bir iki yılda özel sigortaların sattığı işsizlik paketleri çok rağbet görmüş.

Kredi, kredi kartı, gelir güvenceleri ve saire.

Yani işten atılma durumunda habere göre 320 TL ile 2 bin 500 TL arasında, maaşının %70'ini geçmeyecek şekilde geliriniz sigorta şirketince sağlanıyor, ödediğiniz prim de belirleyici. Eğer çalışırken ayda 78 TL ödemeyi göze alırsanız işten çıkartılmanız durumunda 2.500 TL maaş sigorta tarafından ödeniyor. Kredi güvencesinde, örneğin o ay hiç harcama yapmazsanız sigorta primi de ödemiyorsunuz.

Peki sigortası olmayanlar neyapıyor? İşsizlik rekorları kırılırken tabii artık işsiz kalan ve güvencesi olmayan da ne iş olsa yapıyor...2007-2008 arasında işsizlik oranı %34.4 artmış.

Yaklaşık 3.3 milyon kişi işsiz demek oluyor bu.


Böylece işsizlerin sayısı ilk defa 3 milyonu aşmış oluyor.

Bu resmi rakam. Bir de umutsuzlar olarak tanımlanan, işsiz olup iş aramayan ama çalışmayan hazır güruh var. Bunlarla resmi rakamlar birleştiğinde yaklaşık 6 milyona dayanmış bir işsiz ordusu tablosu ortaya çıkıyor.

Başbakan ise bu işsizliğin mevsimsel olduğunu ve mayıstan itibaren turizmle birlikte bu rakamların önemli ölçüde düşeceğini iddia ediyor.

Özellikle otomobil ve mobilya firmaları fiyatları düşürerek piyasayı canlı tutmaya çalışıyorlar. Birtakım marketlerin kriz reyonu kurduğunu ve temel ürünleri düşük fiyatlara sattıklarını da biliyoruz.

Devlet bakanı Memet Şimşek ise, işsizliğin Türkiye'nin yapısal sorunu olduğunu ve "mesleksizlikten" mütevellit olduğunu söylemiş. Ancak bir diğer habere göre son 5 ayda 324 doktoralı işsiz iş bulmak üzere başvurmuş ve hiçbiri henüz bir işe yerleştirilmemiş.

Hükümetin açıkladığı, vergi indirimlerini içeren paket işadamlarınca olumlu değerlendirilirken kimi çevrelerse çok geçici bir çözüm olduğunu ileri sürüyor.

İşsizler ise artık kendi başlarının çaresine bakıyorlar. Supermario iGaz bayiinde işe başlamış bile.


*Keep Tuned~Consti Reports*

No comments: