Thursday, December 11, 2008

Portakal Şekerlemesi

Procrastination adına hergün daha yaratıcı olmaya başladım. Her durumda üretkenim, ama bazen tembellikten ileri geliyor bu durum ;)
Son icraatım da yediğim portakalların kabuklarının değerlendirilmesine yönelik. (Yoxa ev ekonomisi mi okumalıydım?)
Gelelim nasıl yapıldığına:
Portakal kabukları bir kabın içinde tuzlanarak uzun uzun bekletilir (ben bir gün boyunca beklettim).
Daha sonra acısı çıksın diye bu kabuklar 3 defa kaynatılır, suyu dökülür.
En sonuncusunda su dökülür, kabuklar soğuk sudan geçirilir. Bir bıçak ile beyaz kısımları çıkarılır; kalan portakal kabukları ince şeritler halinde kesilerek tekrar tencereye atılır. Üzerine göz(t) kararı şeker ile bir bardak kadar su eklenip bir taşım kaynatılır. (Ehehehee hayatta aklıma gelmezdi günün birinde içinde "bir taşım kaynatılr" söz öbeği geçen bir cümle kuracağım.)
Her neyse, su dökülür, kabuklar şekere bulanır.

Afiyet olsun.

* Millet kurutuyomuş bunları fırında fln, ben bekleyemem o kadar diye direkt buzluğa attım.

Consti-Procrastination Catering...

11 Aralık -next day- editi: O portakal şekerlemelerini bu sabah buzluktan çıkarıp birkaç tanesini Cornflakes'ime kattım. Mmmmmh Tavsiye ederim.

Wednesday, December 10, 2008

What Did I learn in the Past Two Days?

* Evde şehriye yokken şehriye çorbası yapmaya karar vermeyin. Velev ki verdiniz (RTE'ye selam olsun), kaynayan suya sebze bulyonu atıp spagettileri minik minik kırıp limon sıkınca elde ettiğiniz kolpa şehriye çorbası allahlık oluyor. Spagetti çorbası oluyor, şehriye değil. Spagetti ve şehriye apayrı şeyler(miş). Bunu akılda tutmak lazım, şehriyeli pilav yapılmak istendiği vakit evde şehriye yoksa spagetti iyi bir substitute olamaz.

* Güzide bir Türk spesyalitesi olan mercimek köftesini ana öğün olarak yemeyin. Birkaç tanesini çay eşliğinde yuvarlamak güzel ama bir tabak dolusunu akşam yemeği olarak bünyeye alınca bünye isyan ediyor; kalp atışları kulaklara varıyor, nine usulü yarım limon suyu içseniz de o tansiyon iflah olmuyor; bulgurlar midede şişip hamile kıvamına sokabiliyor, öyle ki karın bölgesinde çatlakların oluşmasına dahi yol açabilir.

* Bayramda yurttakilerle konuşup, gaza gelip, sevinçle dolup makyaja abanıp sonra o halde bölgedeki Türklerle tanışıp bayramlaşmak için camiye gitmeyin. Camiye nispeten usturuplu gitmek gerek.